סיורי חורף בירושלים- העיר הסמויה מן העין

מוזיאון מגדל דוד פותח שער אל ירושלים שלא הכרתם בסדרת סיורי חורף ירושלמי
המוזיאון המארח

סיורי חורף בירושלים


העיר הסמויה מן העין


מוזיאון מגדל דוד פותח שער אל ירושלים שלא הכרתם בסדרת סיורי חורף ירושלמי


אתריה וסיפוריה הנסתרים של העיר בטעמי סחלב חם , שומשום, תה עם נענע וקפה עם הל


 


7.2 יום שישי, שעה 10:00


חם מהתנור


מדריך: דורון יושע


סיור מחמם במיוחד אל מסתרי העיר העתיקה והמאפיות העתיקות- תנורים בני שלוש מאות שנה האופים את כעכי המלח, מאפה המוטבעה אצל  זלטימו, הכנאפה הטובה בעיר ותנור הענק לקליית גרגרי השומשום במפעל הטחינה העתיק. ובין לבין - בעלי מלאכה אשר כבר כמעט ונעלמו מן העולם- יוצרי המברשות והנרות, רוקעים ורוצעים ובעלי חנויות שנדמה שאין להן דורש עוד.


 


14.2 יום שישי, שעה 10:00


ירושלים במעמקי האדמה


בהדרכת הארכאולוג עמית ראם


"מי פעם ראה את ירושלים ערומה? אפילו ארכיאולוגים לא ראו" (יהודה עמיחי)


סיור "חופר" במיוחד אל תגליות חדשות בחפיר המצודה:  ביקור בבית הכלא העות'מאני - הקישלה - בו סרגל הזמן של ירושלים טבע את חותמו מעומקו ועד לפני השטח היום,  ובו נחשפו שרידים של ביצורי העיר מימי בית ראשון, שרידיו של ארמון הורדוס ומפעל לעיבוד עורות מימי הביניים. המשך הסיור בגילוי המסתתר מתחת לקבר דוד בהר ציון.


21.2 יום שישי, שעה 10:00


אתרים וסיפורים בדרך שכם


מדריכה: נורית בזל


על תוואי הדרך ההיסטורית שיצאה מירושלים לשכם יש כמה אתרים מרתקים. נבקר בהם ונספר את סיפורם ואת סיפורו המרתק של הרחוב ושל התושבים שהתגוררו בו בכל הזמנים מימי בית שני ועד ימינו. אכסניית פאולוס, גן הקבר, החומה השלישית ועוד


28.2  יום שישי, שעה 10:00


סוד הגן הנעלם


מדריכה: אסתר סעד


בין סמטאות וגדרות האבן בירושלים נחבאות גינות מטופחות, צבעוניות, ריחניות ומפתיעות, ולצדן סיפורים על דמויות מיוחדות ועל תקופות מגוונות.


 


7.3 יום שישי, שעות 9:30, 12:30


נשים ברובע המוסלמי


מדריכה: עפרה רגב                  


הרובע המוסלמי הוא ביתן של מגוון קהילות מרתקות ביניהן המוגרבים, הצוענים, האפריקאים, ההודים ועוד. בסיור זה נעמוד על ייחודן של הקהילות השונות ולרגל יום האישה הבינלאומי יוקדש הסיור במיוחד למעמדן של הנשים בנות הקהילות.


 


14.3 יום שישי, שעה 9:30


פס קול ירושלמי


מדריך: עודד אמתי


האוויר מעל לירושלים רווי תפילות , חלומות וצלילים. סיור אל פס הקול המוזיקלי של העיר העתיקה- האקדמיה למוזיקה של מזרח ירושלים , כנסיית סנט סלווטורה, תזמורת הצופים, ניגוני החצרות היווניות, קונצרט ווקאלי בכנסיית המשיח ובסמטת המרונים ,מפגש עם נגן העוד עבדאללה אל מוקדר וקונצרט עוגב בכנסיית סנט ג'ורג.